Kultura czeska fascynuje
(…)
Jako konsul honorowy mam przyjemność wspierać inicjatywy przybliżające polskiej publiczności bogactwo czeskiej kultury. W Lublinie organizowane są liczne wydarzenia – od wystaw plastycznych, przez wieczory literackie, po koncerty muzyki klasycznej. Każde z tych wydarzeń stwarza okazję do głębszego poznania Czech i nawiązywania trwalszych relacji między naszymi narodami.
Z radością przyjąłem inicjatywę kwartalnika „Akcent” poświęcenia dużej części numeru 1/2025 kulturze Czech. Znajdą tu Państwo znakomicie przełożone przez Andrzeja Jagodzińskiego fragmenty prozy Ladislava Dvořáka, Josefa Formánka, Milana Kundery i Karla Pecki – osadzone w realiach drugiej połowy XX w. i nasycone dużą dozą społecznego krytycyzmu połączonego z poczuciem humoru. Przeczytać warto także wiersze Tadeáša Birona w przekładzie Karola Maliszewskiego oraz artykuł Nikoli Oščádala o czeskiej poetce Annie Kvapilovej i lubelskim śladzie w jej biografii. Za bardzo inspirujące uważam refleksje wokół lubelskiej prezentacji artystów z Ostrawy i rozważania czeskich i polskich twórców na temat współczesnej sztuki, tym bardziej że jednocześnie uzyskujemy sporo informacji o bliskiej współpracy wydziałów artystycznych UMCS i Uniwersytetu w Ostrawie. Andrzej Gładysz omawia koncert Filharmonii Morawskiej z Ołomuńca, która niedawno wystąpiła w Filharmonii Lubelskiej, a o. Tomasz Dostatni recenzuje najnowszą książkę eseistyczną Tomáša Halíka zatytułowaną Listy do papieża.
Namawiam Państwa do odkrywania Czech poprzez pryzmat tych tekstów, zachęcając jednocześnie do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach promujących czeską kulturę!
Całość w wydaniu papierowym i na www.nexto.pl albo www.e-kiosk.pl