Ewa Dunaj

Ewa DunajEwa Dunaj [Mazur, Dunaj-Kozakow] – ur. 1956 w Gdańsku. Historyczka literatury, krytyczka literacka, nauczycielka i była nauczycielka akademicka w IFP UMCS, obecnie konsultantka w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Autorka m.in. monografii Bursa (1996), opracowań lektur szkolnych z literatury powszechnej i polskiej oraz podręcznika do literatury XX/XXI wieku dla szkół średnich. Pod panieńskim nazwiskiem Ewa Mazur opublikowała tomy poetyckie: Nikt nie chciał ponosić odpowiedzialności (1983) – Nagroda w Konkursie Czerwonej Róży za najlepszy książkowy debiut poetycki roku, Wspomnienia i przepowiednie (1992), Był ogród (1994), Pochwała ciemnych godzin (2001), Inne klęski (2017). Jej wiersze były tłumaczone m.in. na łużycki, niemiecki i ukraiński. Stale współpracuje z „Akcentem”, mieszka w Gdańsku.

Ewa Dunaj o sobie:
Jestem czytaczem. Moje życie bez książek byłoby niemożliwe. Czytam dużo i z niezmienną przyjemnością po kilka książek naraz.
Lubię podróżować. Jeszcze w dzieciństwie, dzięki ojcu, miałam okazję zwiedzić sporą część Europy i Afryki, później byłam też w Indiach i parę razy w Stanach, chociaż miejsca, w których czuję się najlepiej, to gotyckie miasta europejskie.
Jestem psiarą, dokładniej – jamniczarą, ale ostatni mój piesek nie jest jamnikiem.
Piszę mało i z trudem.
Lubię być cudzoziemką, dosłownie i metaforycznie.