Iwona Hofman. Złoty pierścionek w Szczebrzeszynie (dziennik festiwalowy)

Spis treści numeru 1/2018

Złoty pierścionek w Szczebrzeszynie
(dziennik festiwalowy)

Jestem trzeci raz w Szczebrzeszynie. Nadal zachwyca: świadomością tradycji wielokulturowości, dumą z historii, urokiem miasteczka na dawnym styku katolicyzmu, prawosławia i judaizmu, życzliwością ludzi, festiwalem. Festiwalem Języka Polskiego, w tym roku pod hasłem „Cała nadzieja w literaturze” i pod symbolicznym patronatem Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza, których korespondencja Najlepiej w życiu ma Twój kot, niezwykła jak jej autorzy, zainspirowała organizatorów, a przede wszystkim Justynę Sobolewską, kuratorkę wydarzenia.

Spotykamy się, a spotkanie jest tu szczególną wartością, gdy zważyć na wyjaśnienie programowe: chcemy zająć się literaturą jak rozmową, kontaktem człowieka z człowiekiem, sposobem porozumienia wspólnot i systemów, w drugim tygodniu sierpnia, w gościnie Zespołu Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie, pod namiotem, gdzie zgodnie współdzieją się koncerty, spektakle, czytania na scenie, rozmowy z autorami, kupowanie książek, poznawanie siebie wobec literatury, rozumienie poezji.

Jest tak samo, jak przed rokiem i dwoma i nie trzeba inaczej. Czy może – jest inaczej, ale tak samo intensywnie i niezobowiązująco. Spotykamy się z przyjemnością, aby cieszyć się rozmową. Publiczność naprawdę zainteresowana, zorientowana, otwarta na innych, gotowa do wymiany myśli i doświadczeń, z ciekawością słuchająca. Za boiskiem szkolnym leniwie płynie rzeka, pachnie zielenią. Gdy nie pada deszcz, na leżakach i poduszkach przysiadają pisarze i ich czytelnicy.

Dzień pierwszy, a właściwie drugi (po zamojskim) lub nawet trzeci, gdy wliczyć inaugurację „Kolonii fotografików” 5 sierpnia. Dla porządku – ów dzień w Zamościu: Zagadkowa Niedziela Katarzyny Stoparczyk, Mała Czytelnia (występują autorzy książek dla dzieci: Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik; dział literatury dziecięcej jest podczas festiwalu mocno reprezentowany – i bardzo dobrze, bo trzeba wykształcić nawyki czytania), dalej – jak przystało na festiwal Stolica Języka Polskiego – Rozmowy o Języku (z udziałem m.in. Agaty Hąci, Katarzyny Kłosińskiej, Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka), Mistrzowie Słowa i widowisko muzyczne Leśmian. Autobiografia (w reżyserii Janusza Kukuły). W bloku Mistrzowie Słowa poznajemy interpretacje takich dzieł literackich, jak: Angeliki Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali, Jaroslava Haška Przygody dobrego wojaka Szwejka (czytane przez Krzysztofa Kowalewskiego, Sławomira Orzechowskiego i Mirosława Zbrojewicza wywołują kaskady śmiechu), Mirona Białoszewskiego Pamiętnik z powstania warszawskiego, Bolesława Leśmiana wiersze rosyjskie. Pozostaję pod wrażeniem Pamiętnika… czytanego przez Maję Komorowską: znakomite wyczucie stylu i rytmu prozy Białoszewskiego i oszczędna ekspresja głosu czynią tę interpretację pierwszą przed wszystkimi. Najlepszą.

(…)

Ciąg dalszy w wydaniu tradycyjnym „Akcentu”