Wiesława Turżańska – urodzona w Lublinie, gdzie (z pewnymi przerwami) mieszka do dziś. Absolwentka rusycystyki i polonistyki UMCS. Pracę magisterską o sztuce narracji w opowiadaniach Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pisała pod kierunkiem prof. Jerzego Święcha, którego nadal uważa za swojego mistrza. Studiowała także filozofię na UMCS i religioznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako polonistka w IX Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Obecnie jest lektorem w Niedzielnej Szkole Języka Polskiego we Lwowie.
Za osiągnięcia w dziedzinie dydaktyki otrzymała nagrodę prezydenta miasta oraz nagrodę ministra edukacji.
Publicystyką zaczęła zajmować się w latach osiemdziesiątych, ogłaszając teksty w tygodniku „Ekran” i czasopiśmie „Rynki Zagraniczne”. Następnie, w latach dziewięćdziesiątych pisywała do „Kuriera Lubelskiego” i miesięcznika „Teatr”. Z kwartalnikiem „Akcent” współpracuje od roku 2004. Najbardziej ceni sobie literaturę faktu i poezję, jej ulubione książki to Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa oraz Życie przed sobą Emile Ajara.
Dwukrotnie – w latach 2017 i 2020 – otrzymała Dyplom uznania województwa lubelskiego za szczególne zaangażowanie w rozwój kultury.
Uwielbia koty, piesze wędrówki i podróże. Szczególnym sentymentem darzy Prowansję i Włochy. Jest matką dwójki dorosłych dzieci – Olgi i Marcina – oraz babcią Karolinki, Leona, Tymoteusza, Alicji i Diany.